z Biblioteki

Dni związane z Książką

Umiejętność czytania, to zdolność poznawania świata i ludzi, wystarczy jedynie otworzyć książkę. Czas poświęcony słowu pisanemu rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i pozwala nam przenieść się tam, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Kontakt z BAJKĄ, to pierwszy krok każdego czytelnika w nieznaną krainę niesamowitą i ciekawą, której bohaterowie uczą nas podstawowych wartości i norm moralnych. To moment, w którym rozpoczynamy podróż z książką. Dlatego 2 kwietnia, dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi ustanowiła w 1976 r. Międzynarodowym Dniem Książki Dziecięcej. W tym samym miesiącu, 23 kwietnia, obchodzimy również Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Gimnazjaliści z naszej szkoły uczestniczą w akcji pisania wspólnej bajki dla dzieci. Efekty ich pracy zostaną opublikowane w zakładce: Uczniowie piszą.

Od dziennika do miesięcznika .....

Gimnazjaliści czytają prasę
Tygodnik Ostrołęcki
Gazeta Wyborcza

Victor Gimnazjalista

PCFormat
Mówią Wieki

Ryszard Kapuściński - "Cesarz reportażu"


Tak naprawdę nie wiemy,
co ciągnie człowieka w świat.
Ciekawość? Głód przeżyć?
Potrzeba nieustannego dziwienia się?
Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony,
ma wypalone serce.
W człowieku, który uważa, że wszystko już było
i nic nie może go zdziwić,umarło to, co najpiękniejsze
- uroda życia.

Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem

W osiemdziesiątą rocznicę urodzin wspominamy światowej sławy polskiego podróżnika, reportera i pisarza. Czytając Jego książki, przyglądamy się innym, poznajemy siebie, nabieramy dystansu do rzeczywistości, w której żyjemy. Dlatego warto poświęcić czas, by zapoznać się z pracami tego nietuzinkowego dziennikarza.

Dowiedz się więcej:
Gazeta Wyborcza o R.Kapuścińskim
Instytut Książki o pisarzu

Janusz Korczak patron 2012 roku

Sejm ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Związane jest to z 70 rocznicą śmierci wybitnego pedagoga i lekarza, współtwórcy i dyrektora Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, autora książek dla dzieci, w tym „Króla Maciusia Pierwszego” pozycji kochanej i czytanej nie tylko przez dzieci. Działalność i postawa miłości, poświęcenia i odpowiedzialności za dziecko,  jakiej przykładem jest postać kochanego przez dzieci Doktora, który do końca nie opuścił ich i zginął wraz z nimi w obozie zagłady w Treblince, stanowi o wzorze człowieczeństwa i zasługuje na pamięć i popularyzację.

Ranking książek czytanychKsiążki czytane,
Książki lubiane,
Książki najczęściej wybierane

Agnieszka Tyszka,
Świat się roi od Marianów,
Agnieszka Tyszka, Miłośc bez konserwantów,
Agnieszka Tyszka, Czego uszy nie widzą,
Cassandra Clare, Miasto kości,
Agnieszka Tyszka, M jak dźem,
Agnieszka Tyszka, Kawa dla kota,
Sue Townsend, Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik,
Cassandra Clare,
Miasto popiołów,
Cassandra Clare,
Miasto szkła,