z Biblioteki

Podziękowanie
Biblioteka  Gminnego Gimnazjum w Andrzejewie

dziękuje

WYDAWNICTWU OLESIEJUK

za nieodpłatne przekazanie książek 

Czynne uczestnictwo w kulturze

Bajka to najwdzięczniejsza z form przekazu treści ważnych i fundamentalnych, dzięki niej najmłodsi poznają podstawowe wartości, wzorce życia i postępowania. W dbałości o przesłanie Dyskusyjny Klub Książki Gimnazjum w Andrzejewie wraz z sympatykami przygotował przedstawienie stanowiące adaptację bajki autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, o tajemniczym tytule Zielony i Nikt, w opracowaniu Biblioteki Gimnazjum. Adresatami przygotowanego przedstawienia byli najmłodsi i najsurowsi widzowie, jakimi są uczniowie klas od pierwszej do trzeciej szkół podstawowych i zerówki. Główny bohater Nikt, poznaje świat dzięki Zielonemu. Postaci, która pokazuje mu jak piękny jest świat i przyroda, która ich otacza. Przesłanie spektaklu ma ponadczasowy charakter i pozwala dostrzec w drugim człowieku źródło poznania świata i przewodnika po meandrach codzienności. Dzięki prowadzonym działaniom gimnazjalistki występujące w przedstawieniu, czynnie uczestniczyły w kulturze, tworząc  ją bezpośrednio. Przedstawienie to, zostało wystawione w murach naszego gimnazjum dla dzieci z terenu Gminy Andrzejewo i gościnnie w Ośrodku Kultury w Czyżewie. Naszym aktorkom satysfakcję i powód do dumy z własnej pracy przyniosło zainteresowanie i ciekawość, z jaką najmłodsi widzowie śledzili losy bajkowych bohaterów i fabuły prowadzonej przez narratorów. Praca ich, to wkład w tworzenie lokalnego wymiaru uczestnictwa w kulturze dla najmłodszych i rozwijanie własnych zainteresowań. Dzięki zaangażowaniu w tworzenie i ubarwianie życia kulturalnego Małej Ojczyzny rosną młodzi reprezentanci społecznie zaangażowani w rozwój Andrzejewa.

Noc bibliotekW ramach akcji Noc Bibliotek zapraszamy wszystkich czytelników do skorzystania z okazji i spędzenia nocy w Bibliotece Gminnego Gimnazjum w Andrzejewie. Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić!
W programie tej wyjątkowej nocy z książką:

  • dzieje książki przy ognisku
  • wspólne czytanie książek,
  • gry i zabawy z książką,
  • wybór książki roku,

Drogi Czytelniku weź ze sobą śpiwór i spędź z nami ten czas piątego czerwca!

Ogólnopolskie Wybory Książek
Biblioteka Gminnego Gimnazjum w Andrzejewie w ramach Ogólnopolskich Wyborów Książek organizowanych przez redakcję miesięcznika BIBLIOTEKA W SZKOLE przeprowadziła głosowanie wśród uczniów, w którym to czytelnicy  Biblioteki  Gimnazjalnej wypowiedzieli się na temat preferencji i wyborów czytelniczych, jakie podejmują jako młodzi ludzie poznający świat słowa drukowanego. Udział w wyborach był dobrowolny, każdy z uczestników miał możliwość przywołania tytułów jego zdaniem ciekawych i zasługujących na uwagę rówieśników. Z prawa głosu skorzystało 129 czytelników, wrzucając karty do głosowania do przenośnej urny wyborczej w obecności Komisji Wyborczej, która sprawnie przeprowadziła głosowanie. Wśród tytułów najczęściej wskazywanych znalazły się następujące pozycje:

Agnieszka Tyszka M jak dżem
Stepheni Meyer Zmierzch
Veronica Roth Niezgodna
Ewa Nowak Yellow Bahama w prążki
Kerstin Gier Czerwień rubinu
Kerstin Gier Błękit szafiru
Colleen Houck Klątwa Tygrysa
Agnieszka Tyszka Kawa dla kota
Gayle Forman Zostań, jeśli kochasz
John Green Gwiazd naszych wina
Kerstin Gier Zieleń szmaragdu
John Ronald  Reuel Tolkien Hobbit
J.K. Rowling Harry Potter i insygnia śmierci
Christopher Paolini Eragon


Kalendarium kwietnia

 
13 kwietnia - 320.rocznica śmierci Jeana de La Fontaine'a (1621 - 1695),
                     poety i bajkopisarza francuskiego,
 15 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI,
 18 kwietnia - 60.rocznica śmierci Alberta Einsteina (1879 - 1955),
                    niemieckiego fizyka, laureata Nagrody Nobla (1921)
 18 kwietnia - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY  ZABYTKÓW (UNESCO),
 20 kwietnia - 110. rocznica urodzin Hanny Januszewskiej (1905 - 1980),
                          poetki, autorki utworów dla dzieci i młodzieży, 
21  kwietnia -105. rocznica śmierci Marka Twaina (1835 - 1910),
                     prozaika amerykańskiego,
22  kwietnia - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI,
23  kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH, 
25  kwietnia - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI
                     ZAGROŻENIA HAŁASEM,
26  kwietnia - 20.rocznica śmierci Hanny Ożogowskiej (1904 - 1995),
29  kwietnia - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

Mądra Szkoła Czyta Dzieciom

 

       Z inicjatywy Biblioteki Gimnazjum  nasza szkoła została włączona do projektu Mądra Szkoła Czyta Dzieciom. Akcja ma na celu przez czytanie młodzieży dla przyjemności, wskazanie na kontakt z książką, jako formę spędzania czasu wolnego, wychowanie czytelników – ludzi lepiej wykształconych, bardziej kulturalnych, szczęśliwych przez propagowanie wartości i zasad, dzięki którym podejmują mądre decyzje. Spotkania z książką prowadzone są na lekcjach bibliotecznych, na zajęciach świetlicowych i w ramach godzin wychowawczych. W czytaniu młodzieży uczestniczą  nauczyciele gimnazjum jako propagatorzy spędzania czasu wolnego z książką, stanowiąc dla gimnazjalistów czytelny sygnał i wzór do naśladowania.
 

       Mózg dziecka jest najbardziej wrażliwy na brzmienie i  strukturę języka, dlatego powinno mieć ono od urodzenia jak najwięcej okazji do słuchania bogatego i  poprawnego języka. Nie wystarczy mówić do dziecka. Czytając, wprowadzamy bogatsze słownictwo, prawidłową i bardziej rozbudowaną składnię, środki stylistyczne takie jak porównania, czy metafory.

       Dziecko rejestruje i rozróżnia  melodię języka, jego rytm, gramatykę. Odbiera też pozytywne emocje płynące z głośnego czytania, pozwalające na wypracowanie bliskich relacji między czytającym i słuchaczem.

Co daje codzienne czytanie

 
 
       Badania i  praktyka pokazują, że czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego rozwój emocjonalny, umysłowy, moralny i społeczny: buduje więź między czytającym dorosłym i dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną – empatię, umiejętności komunikacji, wrażliwość moralną, wzmacnia poczucie własnej wartości, wzbogaca język, poprawia zrozumienie tekstów i poleceń, uczy myślenia logicznego, przyczynowo-skutkowego i krytycznego, poprawia koncentrację, rozwija pamięć i wyobraźnię, doskonali zdolność czytania i pisania, poprawia motywację do czytania i nauki, pomaga radzić sobie z  emocjami i  problemami, ogranicza zachowania agresywne, destrukcyjne i antyspołeczne, chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury, kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Po co czytać nastolatkom?

        Warto czytać młodzieży. Chodzi bowiem nie tylko o  kolejne książki, ale także, a  może przede wszystkim o regularne zaspokajanie ich potrzeb emocjonalnych, poświęcanie im czasu i  objaśnianie świata, budowanie mocnej więzi, która jest warunkiem ich zdrowego rozwoju i  da im siłę emocjonalną na całe życie. Czytajmy  nastolatkom, aż nabiorą biegłości i pokochają samodzielne czytanie, bo rozczytane dzieci, w  przeciwieństwie do wychowanych na telewizji i grach komputerowych, mądrzej myślą, mają szerszą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle lepiej radzą sobie w szkole, w życiu i w późniejszej pracy.
 


 
Więcej artykułów…