Spektakle

 

 W poszukiwaniu magii Świąt Bożego Narodzenia


      Gminne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego po raz kolejny wystąpiło z propozycją dla społeczności lokalnej wspólnego przeżywania  atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. W dniu 18 grudnia 2014 roku w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej zaprezentowana została sztuka „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa, która jak żadna inna idealnie wpisuje się w magiczny, przedświąteczny klimat. 
    Historię skąpego, cynicznego starca Ebenezera Scrooge'a, który w wigilijną noc przechodzi wewnętrzną metamorfozę znają chyba wszyscy. Jej przesłanie, mimo upływu prawie dwóch stuleci, wciąż jest aktualne. 
      Akcja rozgrywała się na tle przepięknej scenografii. Raz znajdowaliśmy się na XIX-wiecznej ulicy Londynu, za chwilę na szkolnym dziedzińcu czy w sypialni Scrooge'a. Dynamiczne sceny podróży w czasie i przestrzeni  podkreślały: doskonale dobrana muzyka, efekty specjalne, wizualizacje i kostiumy. W takiej przestrzeni doskonale zaprezentował się Jakub Świderski, który w roli Scrooge'a był intrygujący, wzbudzał zarówno współczucie jak i odrazę. Równie doskonale zaprezentowali się też inni aktorzy, którzy idealnie uchwycili charakter granej postaci. 
Na uwagę zasługuje również zespół szkolny „Iskra”, który wprowadził widzów w atmosferę świąteczną, prezentując różnorodne pastorałki.Publiczność  została zaproszona do wędrówki przez różne style muzyczne i wysłuchała niekonwencjonalnych aranżacji piosenek świątecznych. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnej kolędy i łamania się opłatkiem.
   Rangę wydarzenia podkreślała obecność: radnego Mazowieckiego Sejmiku Wojewódzkiego  Mariana Krupińskiego, proboszcza miejscowej parafii ks. dr. Jerzego Kruszewskiego, Wójta Gminy Andrzejewo Michała Rutkowskiego, radnych gminy na czele z przewodniczącym Jarosławem Sołowińskim, dyrektorów miejscowych szkół i rodziców.
    Wspólnie przeżyty wieczór wigilijny przypomniał, czym jest przyjaźń, miłość, związki rodzinne i w końcu magia Świąt Bożego Narodzenia. 
 

"Świąteczne zmagania, czyli walka dobra ze złem"  

    W każdym z nas tkwi element dobra i zła, a życie człowieka jest ciągłą drogą samodoskonalenia się,  zwalczania w sobie niedoskonałości, braków. Ważne by budować i ugruntowywać w sobie to co dobre i piękne, często  skrywane pod zasłoną lenistwa, narcyzmu i bierności.
  Spektakl zaprezentowany przez gimnazjalistów stanowiący zakończenie projektu edukacyjnego był próbą skomentowania kondycji współczesnego człowieka pogrążonego w konsumpcyjnym bezrefleksyjnym szale posiadania, w którym trudno przetrwać fundamentalnym wartościom i zasadom leżącym u podstaw człowieczeństwa i humanizmu. Mimo przeszkód trwają jednak owe wartości i znajdują odzwierciedlenie w ludziach, którzy swym postępowaniem dają im świadectwo.
    Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa adeptów Melpomeny, stanęła na scenie mierząc się z tremą i dokonując samodzielnej kreacji granych postaci pod czułym okiem nauczycieli prowadzących projekt. Ukoronowaniem uroczystości adresowanej do środowiska lokalnego był wspólny opłatek poprzedzony wystąpieniami zaproszonych gości.

 Przedstawienie zagrano ponowie dla najbardziej wymagającej publiczności - uczniów szkół podstawowych.W poszukiwaniu  "światła"
- spektakl bożonarodzeniowy
na motywach książki autorstwa Antoine de Saint-Exupér`ego "Mały Książę".


Siła i wyrazistość przekazu, jaka tkwi w tej skromnej, a jakże pojemnej w treści książce zadecydowała o uczynieniu z przesłania, jakie niesie, motywu przewodniego spektaklu. Wartości takie jak: miłość, przyjaźń, tęsknota, nierozerwalnie związane z kształtowaniem się młodzieży, budującej swój światopogląd i tworzącej zrąb wartości, którym chcą być wierni, nadaje wymiar współczesny tej teatralnej podróży, w jaką zaprosili nas Gimnazjaliści.
Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

Trzecie Klasy Gminnego Gimnazjum w Andrzejewie im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, trzeciego kwietnia 2012 zaprezentowały adaptację misterium rezurekcyjnego o średniowiecznej proweniencji, autorstwa Mikołaja z Wilkowiecka. Wersja przygotowana przez młodzież została uwspółcześniona i skrócona, na potrzeby szkolnego przedstawienia. Staropolski język zastąpiono formą bardziej współczesną. Oryginalny tekst Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim  odwoływał się do czytania Ewangelii ze śpiewami polskimi i łacińskimi. Sceny pełne powagi budowały dialogi, przesycone głęboko ludzkimi emocjami. Dlatego też, dzieło Mikołaja z Wilkowiecka, stało się niezwykle popularne w epoce staropolskiej i potem. Sięgnął po nie Leon Schiller, powszechnie znane jest opracowanie dramaturgiczne w reżyserii Kazimierza Dejmka. Misterium, jako gatunek dramatyczno-teatralny, powstało niezależnie od antycznych form teatru greckiego, jest  zobrazowaniem wiernym  Zmartwychwstania Pańskiego.