Kandarium Marca

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy,

8 marca -  155. rocznica urodzin Kennetha  Grahame'a ( 1859- 1932), pisarza angielskiego,autora powieści O czym szumią wierzby,
12 marca - 220. rocznica wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej,
14 marca - Światowy Dzień Liczby Pi,
17 marca -
60. rocznica śmierci Stanisława Ligonia (1879 -1954), polskiego pisarza, malarza,
ilustratora, działacza kulturalnego i narodowego, reżysera, aktora,
21 marca - Światowy Dzień Poezji,
26 marca - 55 rocznica śmierci Reymonda Chandlera (1888- 1959), pisarza angielskiego,
autora powieści i opowiadań kryminalnych,
27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru


Marcowi Solenizanci

Józef Bem

    Polski generał , dowódca artylerii w czasie powstania listopadowego, feldmarszałek armii tureckiej, naczelny wódz powstania węgierskiego w latach 1848-1849 i zastępca wodza drugiej rewolucji wiedeńskiej. Urodził się 14 marca 1794 roku w Tarnowie, a zmarł 10 grudnia 1850 roku w Aleppo(Syria) na malarię azjatycką.Wziął udział w kampanii francusko-rosyjskiej w latach 1812-1813, po klęsceNapoleona służył  w wojsku Królestwa Polskiego. Po upadku powstania listopadowego, w którym zaznaczył się jakoodważny dowódca, związał się z obozem politycznym Hôtel Lambert.

Paul Verlaine

    Jeden z największych poetów francuskich, przedstawiciel impresjonizmu w literaturze. Urodził sie 30 marca 1844 roku w Metzu, zmarł 8 stycznia 1896 roku w Paryżu.

   
Wiersze zaczął pisać już w młodości, wzorując się na poezji grupy Parnassien. Pierwszy tomik poezji opublikował w 1867 roku. Po burzliwych perypetiach związanych z problemami w życiu prywatnym poeta trafił do więzienia w Mons, gdzie nawrócił się na katolicyzm, co miało wpływ na jego poezję. Twórczość Verlaine zdobyła uznanie współczesnych. Najbardziej znanym wierszem jest Chanson d'automne, którego wersy zostały użyte przez aliantów w czasie II wojny światowej do przekazywania kodowanych wiadomości francuskiemu ruchowi oporu.